reklam
reklam
DOLAR 32,5163 % -0.1
EURO 34,7959 % -0.22
STERLIN 40,4743 % -0.12
FRANG 35,5896 % -0.31
ALTIN 2.440,50 % 0,43
BITCOIN 65.160,01 -2.487
reklam

HAK SAHİPLİĞİ NEDİR ?

Yayınlanma Tarihi : Google News
HAK SAHİPLİĞİ NEDİR ?
reklam

HAK SAHİPLİĞİ NEDİR ?

7269 sayılı afet kanunu çerçevesinde;

➡️Hak sahibi olmak kaydıyla Konut, İşyeri, Ahırları Yıkık, Acil Yıktırılacak veya Ağır Hasarlı tespit edilen afetzedeler İçin AFAD tarafından Konut, İşyeri, Ahır yaptırılabilecek.

➡️Hak sahibi olmak kaydıyla, Konut, Ahır veya işyerleri Orta Hasarlı tespit edilen afetzedeler için AFAD tarafından Güçlendirme Kredisi verilecek.

➡️Hak sahibi olabilmek için AFAD İl Müdürlüğü tarafından belirlenen ve ilan olunan tarihler arasında mutlaka başvuru yapmak gerekiyor.

✅✅Hak sahipliği başvuru süresi 60 GÜN olduğunu lütfen unutmayın . Aksi halde talep hakkınız kalmayacaktır.

Hak sahipliği başvuruları, E-Devlet üzerinden ya da
AFAD İl Müdürlüğü tarafından belirlenen Merkezlerde ve Kaymakamlıklarda yapılabilecek.

➡️Afet Konutları AFAD adına TOKİ tarafından inşa edilecek.

➡️Afet konutlarının, işyerlerinin kat sayısı, metrekaresi, oda sayısı gibi detaylar projelendirme aşamasında netleşecek.

✅Afet konutu, işyeri, ahır, İnşaat maliyeti üzerinden altyapı maliyeti düşülerek belirlenen bedel üzerinden borçlandırma yapılarak afetzedelere teslim edilecek.

✅Konut ve Ahır yardımları için yapılacak borçlandırmalar faizsiz olacak.

✅Konut, Ahır ve Samanlık yardımları için yapılacak borçlandırma bedelleri ilk 2 yıl ödemesiz, sonraki 18 yılda eşit taksitler halinde tahsil edilecek.

➡️İşyeri yardımları için yapılacak borçlandırmalar yıllık yüzde 4 faize tabii tutulacak. İşyeri yardımları için yapılacak borçlandırma bedelleri ilk 2 yıl ödemesiz, sonraki 8 yılda eşit taksitler halinde tahsil edilecek.

✅Konut, İşyeri, Ahır borçlandırma bedelleri geri ödemeleri inşaatların bitirilip hak sahiplerine tarihinden itibaren 2 yıl sonra başlayacak.

✅Orta hasarlı konut, ahır ve işyerleri için AFAD tarafından her yıl güncellenen kredi miktarı üzerinden borçlandırma yapılarak afetzedelere güçlendirme kredisi verilecek. Güçlendirme kredisi miktarı bir binada yer alan her bir konut, her bir işyeri veya her bir ahır için verilecek. Orta Hasarlı Konut ve ahır güçlendirme yardımları için yapılacak borçlandırmalar faizsiz olacak. Orta Hasarlı konut, ahır güçlendirme yardımları için yapılacak borçlandırma bedelleri ilk 2 yıl ödemesiz, sonraki 8 yılda eşit taksitler halinde tahsil edilecek. Orta Hasarlı işyeri güçlendirme yardımları için yapılacak borçlandırmalar yıllık yüzde 4 faize tabii tutulacak. Orta Hasarlı İşyeri güçlendirme yardımları için yapılacak borçlandırma bedelleri ilk 2 yıl ödemesiz, sonraki 3 yılda eşit taksitler halinde tahsil edilecek. Orta hasarlı konut, işyeri ve ahır için verilen güçlendirme kredisi geri ödemeleri son kredi diliminin hak sahibine ödendiği tarihten itibaren 2 yıl sonra başlayacak. 1 Yıl içerisinde güçlendirmesi yapılmayan binalar yıkılacak ve afetzedelerin hak sahiplikleri sona erecek.

✅Vadesinde ödenmeyen taksitlere dair borçlar, gecikilen her gün için yıllık yüzde 5 gecikme faizi ile tahsil olunacak. Vadesinden önce iki yıllık taksitten az olmamak kaydı ile mevcut borcu defaten ödeyen hak sahibinin borcu yüzde 20 indirime tâbi tutulabilecek.

✅Borçlandırmanın ilanı tarihinden itibaren kabul edilebilir mazereti dışında, 2 ay içerisinde borçlanmalarını yapmayanların hak sahipliği kanunen kendiliğinden sona erecek.

✅Borçlanmasını yapmış olmasına rağmen konut, işyeri ve ahırını mahallinde yaptırılacak duyurudan itibaren 45 gün içinde teslim almayanların hak sahipliği kanunen kendiliğinden sona erecek.

✅Afetzedelerin hak sahipliği başvurusunda bulunabilmesi için binaların ağır yada orta hasarlı olması zorunda olmayacak.

‼️‼️‼️Hak sahipliği başvuru sonuçları, mahallinde askıya çıkarılmak, sms yoluyla bildirim yapılmak, Valilik ve/veya il AFAD web sitelerinde yayınlanmak, suretiyle duyurulacak.
( mutlaka iyi şekilde takip edin, Red kararlarına karşı , ilan tarihinde. İtibaren 15 gün içinde dava açılması yasal zorunluluk aksi halde hak düşürücü süre kapsamında hakkınız ortadan kalkacak ve hak talep edemeyeceksiniz) ‼️‼️‼️‼️‼️ >

Hak sahipliği başvurusunu kanuni süreler içerisinde yapamayanların, kabul edilebilir mazaretleri (kanuni başvuru süresi boyunca hastanede olma, askerlik, yurtdışında bulunma, cezaevinde olma vb,) olduğu takdirde başvuruları değerlendirebilecek…..

reklam