reklam
reklam
DOLAR 32,5144 % -0.11
EURO 34,7895 % -0.24
STERLIN 40,4776 % -0.12
FRANG 35,6075 % -0.27
ALTIN 2.428,55 % -0,06
BITCOIN 66.353,02 0.33
reklam

BAŞKAN YAVUZ “KIRIKHAN’IN 82.KURTULUŞ BAYRAMI KUTLU OLSUN”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
BAŞKAN YAVUZ “KIRIKHAN’IN 82.KURTULUŞ BAYRAMI KUTLU OLSUN”
reklam

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan YAVUZ, Kırıkhan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 82. Yıl dönümü münasebetiyle kutlama mesaj yayınladı.

“Kahraman Türk ordusunun Kırıkhan’a gelişinin ve Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 82. yıldönümünü büyük bir gurur ve mutlulukla kutluyoruz” diyen Başkan Yavuz mesajında şunları söyledi;

“Kırıkhan, Osmanlı imparatorluğunun son döneminde Belen kazasına bağlı bir Nahiye iken, 1. Dünya savaşı sonrası Fransızların işgaline uğradı. 1924 yılında ilçe merkezi olan Kırıkhan uzun yıllar Fransız işgalinde kaldı. İşgal yıllarından sonra 1939 yılında Hatay ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti Devleti yönetimine girdi. Savaşmadan diplomasi zaferi ile Hatay Türkiye Cumhuriyetinin vilayeti oldu.

Kuvayı milliye ruhundan ve Birlik beraberlik duygularından hiçbir zaman ödün vermeyen Kırıkhan ve Hatay halkı, özgürlüğüne kavuşmak için sömürgeci güçlere ve itilaf devletlerine karşı tüm gücüyle topyekûn mücadele etmiştir.

“Şerefim ve namusum üzerine söz veriyorum Hatayı Ecnebilerin eline bırakmayacağım”, “Kırk Asırlık Türk Yurdu Düşman Elinde Kalamaz” diyen, Mustafa Kemal Atatürk, Mondros Mütarekesi sonrası ve Milli mücadele yıllarından itibaren Misakı Milli sınırları içinde Hatay Meselesini mütalaa etmiş ve bu konuyu hayatta kaldığı süre içinde daima gündemde tutmuştur. Cumhuriyet döneminde ise Hatay konusunu kişisel dava haline getiren Mustafa Kemal Atatürk; “Hatay benim şahsi meselemdir” diyerek bütün ağırlığını koyarak siyasi dehası ve ustaca yürüttüğü aktif politikasıyla Hatay’ı önce bağımsız devlet haline getirmiş, ardından Hatay ve ilçelerine Türk ordusunun girmesiyle birlikte yaklaşık 20 yıllık Fransız işgaline son vermiştir.

6 Temmuz 1938 tarihinde Kurmay Albay Şükrü KANATLI komutasındaki 39. Dağ Tugayı 48.Takviyeli Dağ Alayının Hassa üzerinden Kırıkhan ’a girmesiyle bu şanlı olay Hatay ve Kırıkhan tarihine altın harflerle yazılmıştır. Büyük coşkuyla, neşeyle, bayram gibi karşılanan Kurmay Albay Şükrü KANATLI, Kırıkhan halkına “Atatürk’ün, Türk Ordusunun ve Anayurdun sizlere selamını getirdim” diyerek Kırıkhan halkıyla bütünleşmiştir.

Kırıkhan’ın Düşman işgalinden Kurtuluş tarihi olan 6 Temmuz, bizler için yolumuzu aydınlatmaya, milli birlik ve beraberlik içinde yaşamaya ve hedeflerimize sağlam adımlarla yürümemize ilelebet devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Kırıkhan’ın düşman işgalinden Kurtuluşunun 82.Kurtuluş yıldönümünü en içten duygularımla kutluyor, bizlere bu günleri hazırlayan başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere Albay Şükrü Kanatlı ile birlikte tüm silah arkadaşlarını, Milleti ve Vatanı için mücadele veren tüm Şehit ve Gazilerimizi şahsım ve ilçem adına bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. 

Bu güzel Cennet vatanımızı bizlere emanet eden, tüm Şehitlerimizin Ruhları Şad, Mekânları Cennet olsun. ‘’ALLAH, hiç kimseyi VATAN’SIZ bırakmasın’’ Dedi.

reklam