reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

RAMAZAN AYINDA SUSUZLUĞA DİKKAT

Yayınlanma Tarihi : Google News
RAMAZAN AYINDA SUSUZLUĞA DİKKAT
reklam

Vücudun ortalama dörtte üçünü oluşturan su, genel vücut sağlığının yanı sıra metabolizmanın da sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirebilmesi için de gerekli. Ramazan ayı ile birlikte vücudun su ihtiyacının karşılanması daha fazla önem kazanıyor.Susuzluk durumunda ortaya çıkabilecek birçok sağlık sorununun önüne geçebilmek için ramazan ayı boyunca iftarla başlayıp sahur bitimine kadar geçen sürede en az 2,5 litre su içilmesi gerekmektedir. Ramazan ayında vücudun sıvı ihtiyacı daha da artmaktadır.Uzun süreli açlık sonrası gerekli olan sıvıyı yerine koyabilmek için iftar ile birlikte belirli aralıklarla gerekli olan su içimi büyük önem kazanmaktadır.Özellikle yaşlılarda, böbrek hastalığı bulunan kişilerde, kalp ve tansiyon hastalarında sıvı tüketiminin doktor kontrolü ve takibinde hesaplanması, bu doğrultuda uygulanması daha sağlıklı olacaktır.Büyüme ve gelişme sürecinde olan ergenlik dönemindeki kişilerin de oruç tuttukları ramazan ayı boyunca günde en az 2,5 lt su tüketmeleri önerilmektedir.Soğuk su midede kasılmalara yol açarak sindirimi zorlaştırır ve hazımsızlığa neden olabilir. Bu nedenle ramazan ayı boyunca içilen suyun oda sıcaklığında olması önerilir.

                               ORUÇ TUTARKEN SUSUZ KALMAMAK İÇİN…

Ramazanda yeterli miktarda su tüketmenin yanı sıra, iftar ve sahur öğünlerinde susuzluğa neden olacak sucuk, pastırma, turşu, şalgam gibi tuz ve baharat içeriği yüksek gıdalar tercih edilmemelidir.

Oruçluyken gün içerisinde aşırı terlemeye neden olacak faaliyetlerden ve uzun süre sıcağa maruz kalmaktan da kaçınılmalıdır.

İftar ve sahur arasında tüketilecek suyun içerisine taze limon dilimleri, taze nane yaprakları veya rulo tarçın eklemek hem suya farklı bir aroma katıp içimini kolaylaştırır hem de mideyi rahatlatarak tatlı yeme isteğini bastırabilir.

Oruç tutarken susuzluğa karşı alınacak önlemlerden biri de su içeriği yüksek sebze ve meyvelerden faydalanmaktır. Bunun için sahurda, salatalık ve domates dilimleri sofraya eklenebilir, iftar sofrasında da salata ve sebze yemeklerine daha fazla yer verilebilir.

Çay, kahve, limonata, gazoz gibi içecekler suyun yerini alamaz. Aksine çok fazla tüketimi su içme isteğini bastırabilir. Mümkün olduğunca özellikle ramazan ayında sınırlandırılmalıdır.

Çay ve kahvenin faza miktarda tüketimi vücutta sıvı kaybına neden olacaktır. Bu sebeple iftardan bir iki saat sonra tercih edilmesi uygun olacaktır.

                                                       SU HAYATTIR

. Düzenli ve yeterli miktarda, vücudun ihtiyacını karşılaşacak şekilde su tüketimi;

. Cildi arındırarak sivilce ve siyah nokta oluşumunu engeller.

. Vücuttaki toksinlerin atımını sağlar, cildi gençleştirir.

. İç organların sağlıklı çalışmasını sağlar.

. Kan dolaşımını hızlandırır.

. Sindirim sistemini düzenler.

. Vücuttaki ödemin atılmasını sağlar.

. Kilo vermeyi hızlandırır.

. Saç köklerini günlendirir.

 

                                                                                       DİYETİSYEN GÜLSEREN KUŞAN

reklam